Sztuka kompromisów w aranżacji wnętrz

Urządzanie mieszkania często wymaga pójścia na kompromis lub wielu zmian tak, żeby dopasować wszystko do niedużego metrażu. Niestety mało, które budownictwo prezentuje ogromną ilość miejsca i nawet nowoczesne mieszkania mają swoje ograniczenia. W domkach jednorodzinnych bywa różnie, zwłaszcza jeżeli jest to domek budowany od podstaw i ma się wpływ na wybór projektu oraz zmiany w nim.

Pokój gościnny

Autor: Jaysin Trevino
Źródło: http://www.flickr.com
W takiej sytuacji można zdecydować o tym jak duże maja być pokoje, ile ma ich być, czym mają się charakteryzować czy salon ma być połączony z kuchnią i zajmować cały parter, czy nie. Dzięki temu urządzanie domu może przebiegać później z większym rozmachem. Mając do dyspozycji dużo miejsca w inny sposób dobiera się meble, a nawet kolory ścian. Popularnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest połączenie kuchni z salonem w taki sposób, że nie dzieli ich żadna ściana i z jednego miejsca widać drugie. Wymaga to nie tylko czystości w użytkowaniu i zachowania porządku, ale również dopasowania kolorystycznego.

Wykonanie kuchni w bardzo jasnych kolorach, a salonu w bardzo ciemnych nie będzie estetycznym połączeniem. Nie oznacza to, że muszą one mieć taką samą barwę, lecz z pewnością przynajmniej jedna powinna je łączyć. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na styl. Jeżeli jest się wielbicielem starego urządzania wnętrz i marzy się o skórzanych dywanach, ciężkich fotelach i kanapach oraz porożu na ścianie, bardzo nowoczesna kuchnia po drugiej stronie pomieszczenia będzie wyglądała śmiesznie. Najlepiej od razu ustalić czy idzie się w stronę tradycji i drewnianych elementów, czy w stronę nowoczesności, którą cechują surowe kształty i sterylność.

pokój dziecka

Autor: Pinio
Źródło: Pinio
Architekci wnętrz podpowiadają jak to wykonać, więc warto skorzystać z ich rad. Niekoniecznie przez odwiedziny w biurze. Z powodzeniem można zaczerpnąć pomysły ze stron internetowych. Bardzo często podpowiadają one rozwiązania, na które samemu by się nie wpadło, zarówno w kwestii wyboru kolorystyki i mebli, jak również dodatków, które można samodzielnie wykonać.