Ościeżnice jako element wykończeniowy

Ościeżnice montowane jako element wykończeniowy drzwi harmonijkowych
Ościeżnice są bardzo ważnym elementem wykończeniowym drzwi harmonijkowych. Tego typu drzwi montowane są przede wszystkim w małych mieszkaniach.
ościeżnice

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/bruk_jurajski_kolor01.jpg
Pozwalają one na zaoszczędzenie miejsca w pokoju i na korytarzu, ponieważ nie otwierają się na zewnątrz. Mogą być montowane także jako drzwi łazienkowe czy drzwi kuchenne. Nie posiadają one właściwości izolacyjnych ani nie zatrzymują ciepła w ogrzewanym pomieszczeniu, ale mogą zapewnić osobom mieszkającym w pokoju odrobinę prywatności. Pomieszczenie, w którym zamontowane są tego typu drzwi musi być dobrze ogrzewane, żeby brak dodatkowej izolacji nie przeszkadzał w jego ogrzewaniu. Tego typu drzwi mogą sprawdzić się bardzo dobrze jako drzwi łazienkowe, ponieważ akurat w przypadku łazienki taka dodatkowa wentylacja pomieszczenia, jaką zapewniają nie do końca szczelne drzwi harmonijkowe ułatwia dodatkowy przepływ i wymianę powietrza. Zwłaszcza w gorących łazienkach w mieszkaniu potrzebna jest dobra wentylacja, często całą zimę otwierane są w nich okna, nawet w czasie kąpieli, bo w przeciwnym razie cała łazienka staje się zaparowana, taka sytuacja może grozić nawet wyłączeniem się ciepłej wody w czasie kąpieli.

Ościeżnice wykorzystywane są do tego, żeby drzwi harmonijkowe dobrze trzymały się w futrynach i po nich przesuwały. Stanowią one także dobry element ozdobny w pokoju, ponieważ są produkowane w różnych kolorach, od jasnego do ciemnego. Mogą być dobierane kolorystycznie do koloru ścian czy podłogi. Montowane są przez pracowników sklepu, w którym zostały zakupione bądź przez właścicieli mieszkania. Dobrze jest je kupować razem z meblami i panelami podłogowymi czy dywanami, żeby stanowiły z nimi jedną całość.

Jedyną wadą takich drzwi harmonijkowych może być fakt, że szybciej się psują od klasycznych drzwi i wymagają wymiany, ale są też tańsze i łatwiejsze w montażu, dlatego pozwalają na zaoszczędzenie pewnej sumy pieniędzy. Niektórzy majsterkowicze potrafią także samodzielnie zbijać takie drzwi harmonijkowe z zakupionych elementów i je zakładać.