Jaki rodzaj ościeżnic wybrać?

Wybór drzwi tylko pozornie jest zadaniem prostszym niż znalezienie idealnych okien. Ponieważ nie poświęca się im aż tak dużej uwagi możemy dojść do wniosku, że drzwi oferowane przez różnych producentów w zasadniczy sposób nie odbiegają od siebie, wystarczy jednak, że znalezienie tych idealnych staje się i naszym obowiązkiem, a przekonujemy się, w jak poważnym błędzie tkwiliśmy. Na co powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę, jeśli nie chcemy żałować zakupu, który nie należy przecież do najtańszych?

Nie ma jednego tylko elementu, który przesądzałby o jakości drzwi, szczególną uwagę powinniśmy jednak zwrócić na ościeżnice. Wielu klientów podchodzi do nich z pewnym lekceważeniem, a przecież to właśnie one decydują o tym, czy drzwi będą tak atrakcyjne i funkcjonalne, jak tego się od nich oczekuje. Niestety, już na wstępie wypada, abyśmy uświadomili sobie, że nie stanowią one monolitu. W sprzedaży znajdują się zarówno drzwi z ościeżnicami stałymi, jak i regulowanymi, a producenci każdego modelu zapewniają o jego przewadze nad konkurencyjnymi rozwiązaniami.

Co do zasady, ościeżnice stałe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mury posiadają standardową szerokość. Jeszcze kilkanaście lat temu można więc było wybierać je bez obaw. Niestety, współcześnie właściciele nowych domów i mieszkań nie mają już tak komfortowej sytuacji, wybór ościeżnic regulowanych wydaje się więc jedynym rozwiązaniem możliwym do zaakceptowania. Ich szerokość może być modyfikowana, a tym samym dostosowywana do nawet najbardziej nietypowych warunków.