Jaką normę bezpieczeństwa wybrać?

Drzwi wejściowe jako gwarant bezpieczeństwa, jaką normę bezpieczeństwa wybrać?
Funkcjonalne czy wyróżniające się? Drzwi wejściowe do domu powinny przede wszystkim służyć jego lokatorom i szczelnie odgradzać wnętrze mieszkania od otoczenia na zewnątrz. Jak wybrać drzwi by na lata służyły nie tylko jako element wejścia, ale też wizytówka?

Podział na normy

klamka

Autor: quinn.anya
Źródło: http://www.flickr.com/
Wybór (pomijając względy kolorystyczne) najczęściej sprowadza się do klasy drzwi. To ten czynnik decyduje o ich odporności przy próbach włamania. Drzwi dzieli się na kilka klas – mamy do wyboru najtańsze w tym względzie standardowe, gdzie włamywacz posługuje się tylko siłą fizyczną. Taka konstrukcja z pewnością oprze się narzędziom, którymi intruz posłuży się do włamania. Drugą klasą są drzwi o podwyższonej wytrzymałości, które wytrzymają opór włamywacza posługującego się prostymi narzędziami wsparcia. Normy trzecia i czwarta, zgodnie z procedurami europejskimi, to drzwi antywłamaniowe. Różnią się wszakże dość znacznie, trzecia norma powstrzyma włamywacza posługującego się łomem i innymi prostymi narzędziami. Jeśli decydujemy się na system antywłamaniowy w drzwiach to warto dołożyć trochę pieniędzy do czwartej normy drzwi, które – zgodnie z opisem – są odporne na włamywaczy, którzy nie posługują się łomem, a nawet wiertarkami, pilarkami i śrubokrętami.Jaka norma do miasta, jaka do wsi?

Drzwi pierwszych dwóch klas spotykane są najczęściej w blokach i wieżowcach miast. Czujne oko sąsiadów, dodatkowe blokady takie jak zamykana klatka z domofonem, kamera telewizji przemysłowej sprawiają, że poziom bezpieczeństwa jest wysoki, a zagrożenie włamaniem niewielkie. W przypadku miejsc odludnych, domków jednorodzinnych zalecane jest posiadanie drzwi wyższych norm, najlepiej czwartej. Ogniwem pośrednim są tutaj „szeregówki” i domy na przedmieściach w bliskim sąsiedztwie – tutaj adekwatną normą drzwi będzie trzecia klasa. Przy posiadaniu szczególnie wyjątkowych rzeczy, takich jak kolekcja dzieł czy drogi sprzęt, nie wyklucza się zakładania drzwi klasy piątej i szóstej, czyli drzwi pancernych. Z reguły są one drogie i używa się ich w sejfach bankowych, komendach policji.