Jak zamontować drzwi wejściowe?

Samodzielne wybudowanie domu albo duży udział w jego powstawaniu, staje się dla wielu osób prawdziwym hobby oraz sposobem na sprawdzenie samego siebie. Wiele osób jest zdania, że wszystko uda wykonać się samemu. Niestety, realia bywają odmienne. Choćbyś chciał zrobić wszystko od A do Z samemu, raczej się nie da. Część prac zazwyczaj i tak trzeba zlecać specjalistom, mało kto zna się równocześnie na projektowaniu domów, murarce, dekarstwie, tudzież innych robotach, które wchodzą w zakres procesu powstawania domu. Niemniej jednak są prace, które można wykonać samemu, a jedną z nich jest montowanie drzwi. Kiedy już twój przyszły dom jest wybudowany, pozostaje tylko wstawienie okien i drzwi oraz wykończeniówka. Zanim jednak przystąpisz do montażu drzwi wejściowych, dowiedz się, jak to dokładnie zrobić. Wbrew pozorom, nie jest to takie proste i wymaga trochę pracy.

www.invado.pl
www.invado.pl
Przede wszystkim należy zachować precyzję. Dokładne zmierzenie otworu, w którym pojawią się twoje drzwi wejściowe to podstawa. Kiedy już masz wymiary, możesz udać się do sklepu w celu dokonania zakupu ościeżnicy oraz samych drzwi. Wybór materiału, z którego będą one wykonane należy oczywiście do ciebie. Najbardziej powszechne i najszerzej dostępne są drzwi wejściowe wykonane z płyty pilśniowej, drewna i specjalnego tworzywa sztucznego. Ważna rzecz – należy zadecydować, czy drzwi będą prawe czy lewe i w związku z tym wybrać model z odpowiednio usytuowanymi zawiasami.

Pierwsza rzecz, jaką będziesz musiał wykonać to montaż ościeżnicy. Tu bardzo ważna kwestia – w zależności od tego, ile warstw posiadają ściany, ościeżnica będzie umiejscowiona bliżej lub dalej krawędzi murów. Samo montowanie ościeżnicy powinny poprzedzić dokładne przymiarki i sprawdzanie kątów prostych, pionu i poziomu, których dokonujemy posługując się kątownikami i poziomicą. Następnie należy wywiercić otwory w ościeżnicy, przebijając się później do ściany, wkręcić śruby i gotowe. Kolejny krok to naklejenie na ościeżnicę taśmy malarskiej i wypełnienie szczelin między ścianą a ościeżnicą specjalną pianką montażową. W momencie, kiedy pianka jest już zaschnięta, należy odciąć jej nadmiar i ściągnąć taśmę z ościeżnicy.

Teraz czas na montaż samych drzwi. Nie powinno przysporzyć ci to wielu kłopotów ani zająć zbyt wielkiej ilości czasu. Do drzwi przykręć klamkę, szyld i zamek wewnętrzny, na ościeżnicy zamontuj zawiasy, załóż skrzydło na zawiasy i gotowe! Drzwi do twojego nowego domu właśnie zostały zamontowane. Możesz teraz zacząć dokładnie planować wykańczanie wnętrz.