Drzwi wewnętrzne – jak kupować?

Chociaż wielu z nas nie do końca zdaje sobie z tego sprawę, drzwi są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia naszego domu – jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne, zależy od nich nie tylko nasza wygoda i wygląd domu, ale również – a może przede wszystkim – bezpieczeństwo jego mieszkańców.

DOLCE_2_0 (1)Zupełnie inaczej sprawa wygląda jednak, jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne – tutaj podstawowe znaczenie mają względy praktyczne oraz ich wygląd. Nie bez znaczenia są też właściwości izolacyjne i tłumiące – dobre drzwi mogą bowiem niemal w stu procentach stłumić wszystkie dźwięki, co niewątpliwie ogromne znaczenie ma dla wszystkich ceniących swoją prywatność czy też lubiących głośno słuchać muzyki.

Na polskim rynku znajdziemy naprawdę szeroki wybór poszczególnych modeli drzwi wewnętrznych – nikt z nas, niezależnie od swoich wymagań i oczekiwań nie będzie miał więc powodów do narzekań. Jak jednak wśród tego bogactwa wzorów i modeli wybrać te, które najlepiej sprawdzą się w konkretnym przypadku? Chociaż zadanie to niektórym z nas może się wydać nieco trudno, to jednak w żadnym wypadku nie można powiedzieć o nim, że jest niewykonywalne – bardzo łatwo bowiem sobie z nim poradzimy, jeśli tylko przestrzegać będziemy kilku podstawowych zasad.

Przy wyborze drzwi wewnętrznych zdecydowanie najlepiej jest w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ich wygląd – w ich przypadku bowiem to właśnie on jest decydujący, a drzwi do poszczególnych pomieszczeń powinny przede wszystkim dopasowane do ich wystroju, wpasowując się w nie i nie powodując przy tym żadnych dysonansów.

Nie bez znaczenia są również walory praktyczne takich drzwi – przed dokonaniem ostatecznej decyzji co do wyboru konkretnego modelu warto bowiem zdać sobie sprawę, że będziemy korzystać z nich dosłownie codziennie. Aby uniknąć wszelkich problemów, jakie mogłyby wynikać z wyboru niewłaściwych drzwi, przedtem dokładnie przemyśleć nasze potrzeby i zastanowić się nad tym, na jakich parametrach w tym przypadku zależy nam najbardziej.

Rzecz jasna, wybór drzwi powinien być także uzależniony od wymiarów otworu, w jakim mają być one osadzone. Przed wizytę w sklepie, należy dokładnie go zmierzyć i na podstawie uzyskanych w ten sposób wyników wybrać drzwi o odpowiedniej ościeżnicy. Od dokładności pomiarów zależy naprawdę bardzo wiele – jeśli więc decydujemy się na to, by nasze drzwi zmierzyć samemu, warto się szczególnie do tego przyłożyć i zadbać o to, by były one co do milimetra zgodne z rzeczywistością – wszystkie odstępstwa mogą bowiem skutkować niemałymi problemami przy montażu.