Drzwi jako element kolorystycznej wojny w pomieszczeniu

Kontrast wyróżnia, niemniej jednak nadmierne eksponowanie jednego koloru w pomieszczeniu nie wygląda zbyt zachęcająco. W przypadku drzwi zewnętrznych jak i w środku mieszkania egzotyczne i jaskrawe barwy drzwi będą co najmniej „gryzły” ze stonowanymi odcieniami ścian czy mebli. Drzwiami można także wyróżniać pomieszczenie, jeśli panują w nim stonowane barwy.Rozmaite możliwości

wnętrze pomieszczenia

Autor: Paul Brody
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli już decydujemy się na ekstrawagancję i jesteśmy pewni, że drzwi należy wyróżnić, przydałoby się posiadanie już kilku innych elementów w pomieszczeniu w barwach tropików, np. kompletu meblościanki, paneli, ścian. Tapeta w wakacyjnych kolorach, ognisty płomień na ścianie – już taka kompozycja sprawia, że drzwi „można” dostosować „temperaturą” koloru, dając im równie wyrazisty kolor. W przypadku ognistego pomieszczenia „wyciszone”, szarawe drzwi, paradoksalnie… również się wyróżniają, jednak taka kombinacja również uwiera oczy. Konkluzja jest prosta – zbytnio nie wyróżniać drzwi w salonie i wejściu do domu, a dopasować je do przynajmniej jednego komponentu domu lub pomieszczenia.

Co kto lubi

Wyrazistym, rzucającym się w oczy drzwiom sprzyjają wykładziny, zasłony lub ściany dobrane w podobnym odcieniu jako kontrast do reszty zabudowy lub umeblowania. Interesująca kompozycja to taka w której drzwi – element o wiele mniejszy gabarytowo od ścian czy mebli – ściągają na siebie równie wielką uwagę jak wymienione wyposażenie. Rotować można bez końca – pomarańcz i brąz, jasna zieleń i fiolet, błękit i fiolet. Inna sprawa to osobiste odczuwanie temperatury wytworzonego mikroklimatu – nie każdy z nas widzi się w mocno skontrastowanym pokoju, gdzie nawet drzwi wewnętrzne „nie uspokajają”.
Drzwi jako element kolorystycznej układanki
Stąd też element bieli (nie tylko w ścianach i na suficie) w wielu rozwiązaniach tonuje kombinacje kolorystyczne na które decydują się innowacyjnie myślący lokatorzy. W ich pomysłach drzwi są jednym z elementów gry kolorów, kombinacji, która ma sprawić że będą czuli się wyjątkowo i niepowtarzalnie. Swoisty powrót do czasów kolorowego dzieciństwa?